Součástí prakticky každého schodiště či balkónu nebo terasy je nějaký druh zábradlí. A není to bezdůvodně. Jde zde o bezpečnost těch, kteří tato schodiště či balkóny používají. Navíc také pomáhá při výstupu po schodech, či je možno se o něj na balkóně pohodlně opřít a užívat si výhled.
Je tedy jasné, že se jedná o veskrze užitečné zařízení. Je proto až s podivem, jak malá pozornost má věnuje běžná populace. Není tedy divu, že si mnoho lidí prakticky ani nevšimne, z jakých nejrůznějších materiálů může být vyrobeno.
Tím, který většina lidí hned vyjmenuje, je dřevo. To se však používalo především v minulosti, než jej nahradily pevnější a trvanlivější materiály, které vyžadují menší údržbu. Přesto se do povědomí lidí zapsalo nesmazatelným písmem.
Tím, co jej nahradilo, je kov, často v kombinaci se sklem či plastem. A není divu, koneckonců kov je velmi odolný a trvanlivý materiál, který vydrží sloužit i desetiletí. Záleží však na tom, jaký druh je použit. A jeho výběr závisí především na tom, zda bude ono zábradlí umístěno uvnitř či venku.
Venku nejčastěji najdeme nerezové zábradlí. A není divu, koneckonců musí odolat všem rozmarům počasí, ať už se jedná o déšť, sníh či vítr nebo měnící se teploty v průběhu roku, kdy za noc mohou klesnout či stoupnout i o deset stupňů.
Otázkou však je, zda je tento typ možné využit i uvnitř budov. Zde jsou přeci jen nároky podstatně menší. Teplota, vlhkost, to vše je zde relativně stabilní. Navíc zde nenajdeme ani déšť či vítr. Přesto se s ním v interiérech příliš nesetkáme. Proč?
Zde je na vině především cena. Ta je u tohoto typu kovu podstatně vyšší, kvůli jeho speciální úpravě a také pro jeho vlastnosti. Jednoduše řečeno, mít jej uvnitř se zkrátka příliš nevyplatí. A z estetického hlediska se také nejedná o žádný zajímavý prvek.
Jak je tedy vidět, i zde najdeme určitá omezení. Pokud jej však chcete doma využít, nic vám nebrání.