Zakládáte společnost s ručením omezeným? Mezi mnohými úřednickými nástrahami na vás bude číhat také problematika sídla firmy. Podle zákona jej totiž musí mít každá firma, přičemž se nutně nemusí jednat o místo, kde se nachází vaše kancelář, prodejna či provoz. Jde hlavně o údaj, který bude v živnostenském a obchodním rejstříku. Na tomto místě byste měli být k zastižení.
Sídlo může být na jakékoliv adrese, pokud ale danou nemovitost nevlastníte, bude třeba získat od jejího majitele souhlas s vaší podnikatelskou činností, který se ztvrdí úředně ověřeným podpisem.
Samozřejmě existuje možnost použít jako sídlo adresu svého bydliště. Pokud jste OSVČ a teprve začínáte podnikat, jistě vám to přijde více vhod, než si kvůli tomuto údaji zbytečně platit nájem za speciální místnost, kterou vlastně ani moc neužijete. Je to možnost nejlevnější, ale k jejímu uskutečnění je třeba zajistit možnost styku s veřejností, s orgány veřejné správy a nutné je také zajistit přebírání poštovních zásilek – na tomto místě vás totiž budou vyhledávat zákazníci, kontroly z úřadů a další lidé související s provozováním vaší firmy. Ne každý ale chce, aby mu soukromí narušovaly návštěvy těchto lidí.
Existují ale také důvody, proč raději měsíčně obětovat částku za nájem místa, které bude sloužit jako sídlo firmy. Jde především o ty případy, kdy se společnost zadluží, nebude moci dostát svým závazkům a k jejich vypořádání přistoupí exekutoři. Těžko pak totiž budete dokazovat, který majetek patří firmě a který je váš osobní.
Kromě pronajmutí fyzické kanceláře ale existuje ještě jedna možnost. Tou je virtuální sídlo, které často nabízí majitelé velkých kancelářských objektů. Spočívá to vlastně v tom, že sídlo bude umístěno do prostor vlastníka, který nájemci poskytuje administrativní či jiné doplňkové služby. Najdeme zde například fyzickou obsluhu, která přebírá poštu, skenuje ji zákazníkům, zprostředkuje kontakt s možnými zákazníky či státními zástupci. Zpravidla se jedná o atraktivní adresy v centrech měst či jiných administrativních objektech.