Jestliže vyžadujete zapůjčit větší obnos, můžete ručit nemovitostí a máte stabilní a dostatečně vysoký měsíční příjem (mzdu, důchod, příjmy z pronájmu a z podnikání), tímto způsobem lze poměrně optimálně situaci řešit. Výhodnější úrokové sazby ve srovnání se spotřebitelskými úvěry jsou jednou z hlavních předností bezúčelových hypoték.
Na co si dát pozor
Finanční produkt sám o sobě je pouze produktem, vždy záleží na tom, kdo jej nabízí, za jakých podmínek, a s jakými záměry. Většina společností na trhu je seriózních. Snaží se vyjít klientům vstříc, a to i ve vlastním zájmu, neboť dobré reference jsou pro firmu přínosem. Existují ovšem také služby, které balancují na tenkém ledu a čekají na vhodnou kořist. Jestliže se pro nebankovní úvěr rozhodnete, nikdy nepodepisujte úvěrovou smlouvu přímo v sídle společnosti. Vždy si ji odneste domů a konzultujte její obsah s právním zástupcem. Jedná se přece jen o velké peníze a investovat několik tisíc korun do právních služeb se vyplatí.
Jaké jsou podmínky úvěru
Lze jej zajistit prakticky pro každého dospělého zájemce ve věku od 18 do 65 let s tím, že horní věková hranice je omezena tak, že tohoto věku klient dosáhne v době úhrady poslední splátky. Některé společnosti tento věk mohou o několik let prodloužit.
Pro uzavření smlouvy bude zapotřebí občanský průkaz a další doklad totožnosti, např. průkazka zdravotní pojišťovny, řidičák, či rodný list. Dále výpis z katastru, list vlastnictví, náhled katastrální mapy a případně kupní smlouva při pořízení nemovitosti.
Některé společnosti nevyžadují doložit pravidelný příjem, a pokud ano, postačí kopie pracovní smlouvy a poslední 3 výplatní listiny. Podnikatelé prokazují poslední daňové přiznání, důchodci starobní či invalidní důchody. Výše úvěru se pohybuje většinou od 50 tisíc do 3 milionů korun, horní limit bývá ohraničen 50 – 70 procenty hodnoty zastavovaného objektu. Nebankovní hypotéky se splácí stejně jako bankovní, zhruba do 20 let, některé lze také bez sankcí splatit předčasně.