Kdybychom žili na Kanárských ostrovech, všem instalatérům by výrazně ubylo práce. Život na „Kanárech“ je v zimním období mnohem snazší, než u nás, lidé se tam v podstatě vůbec nemusí zajímat o to, jak se zabezpečit před silnými mrazy. Po celý rok se tam průměrná denní teplota pohybuje kolem 18 až 20 stupňů Celsia a ani v noci tam náplň teploměru neklesne pod bod mrazu.
V tomto směru můžeme Španělům závidět, zejména co se týče financí, ušetřených za vytápění. Jistou útěchou je pro nás alespoň fakt, že existuje možnost, jak ušetřit a zároveň si dopřát příjemné teplo v celém domě – krbová kamna na dřevo.
Krbová kamna se dají propojit s tepelným výměníkem a podlahovým vytápěním v jeden celek a je to snad ten nejlepší způsob, jak hnát teplou vodu do topného systému v místnosti. A domníváte-li se, že nebudete v zimě dělat nic jiného, než jen odbíhat do kůlny, štípat dřevo a řezat jej na cirkulárce, tak to samozřejmě můžete, ale spíše jen kvůli fyzické kondici. Ve skutečnosti lze palivové dřevo zpracovat elektrickým štípačem nebo si jej nechat dovézt již naštípané.
Instalaci podlahového vytápění vám provede samozřejmě instalatér, s ním se také můžete dohodnout na dalších pracích v souvislosti s rozvody vody, odpadů a plynu, a drží-li firma pohotovost 24 hodin denně, určitě si uložte kontaktní telefon pro případ nenadálé technické závady.
A co vám topení v podlaze vlastně přinese? V první řadě nesmírný tepelný komfort, téměř shodnou teplotu u země a u stropu a mimo jiné i teplo na bosá chodidla. Díky tomu lze na podlahu v domě položit jakoukoli krytinu, ideálně takovou, co absorbuje teplo a předává jej do okolí, např. kamenná dlažba. Samozřejmě lze využít i koberec, na něm se pak můžete pohodlně povalovat a třeba přímo na vyhřáté podlaze hrát s dětmi deskové hry nebo skládat puzzle.