Vlákninu bychom měli zařadit do našeho jídelníčku automaticky, protože je pro naše zdraví velmi důležitá. Mnoho lidí jí však nesní ani polovinu doporučené dávky, a někteří jí během dne vynechávají úplně.
Kladné stránky vlákniny
· pomáhá při hubnutí, protože podporuje zažívání
· je vhodná při zácpě
· snižuje cholesterol
· má příznivé účinky při léčbě obezity
· uplatňuje se v léčbě některých nádorových onemocnění
· používá se jako prevence zubního kazu
· pomáhá léčit diabetes
· snižuje srdeční nemoci
Záporné stránky vlákniny
· může způsobovat nadýmání
· může snížit účinnost některých léků a antikoncepčních pilulek
Vláknina skvěle čistí celý organismus, ale především střeva od toxinů a jedů, které mají špatný vliv na naše zdraví. Proto bychom měli do našeho jídelníčku zařadit potraviny, které jsou na vlákninu bohaté. Mezi ně patří:
· obiloviny
· luštěniny
· ovoce
· zelenina
· brambory
· ořechy
Dva druhy vlákniny:
1. Rozpustná – ta omezuje zácpu, snižuje cholesterol i hladinu krevního cukru. Protože v žaludku zvětšuje svůj objem, prodlužuje pocit nasycení.
2. Nerozpustná – ta prochází trávicím traktem v nezměněné formě a dokonale tak čistí střeva a zbavuje jich všech škodlivin a usazenin.
Bez ovoce a zeleniny doporučené dávky vlákniny nikdy nedosáhnete. Ideální množství pro dospělého člověka je asi 30 gramů na den, což vám zajistí asi 400 gramů zeleniny. Pokud se tedy rozhodnete držet dietu, hady určitě trpět nebudete.
Pokud se vám nepodaří během dne do sebe dostat dostatečné množství vlákniny přirozenými potravinami, můžete si pomoci psylliem. Psyllium je jedinečným zdrojem vlákniny. Jsou to vyčištěné obaly od semen jitrocele indického, které jsou nejbohatším zdrojem vlákniny. Semena se rozmíchají ve sklenici s vodou a následně se vypijí. Ne každému však vyhovuje tato podoba vlákniny. Sehnat se však dá i v tabletách nebo kapslích. Je však potřeba dodržovat pitný režim, protože jedině tak vláknina plní svou funkci.